Historie

PRVOPOČÁTKY ČESKOBUDĚJOVICKÉHO ULTIMATE

Prvním průkopníkem ultimate frisbee v Českých Budějovicích byl náš zakladatel David Novák řečený „Davídek“, svou kariéru odstartoval v Praze při studiích na vysoké škole. Hrál v té době za Prague Devils, kteří tenkrát byli jedním z mála kvalitních klubů v ČR. Po studiích a návratu do Českých Budějovic v roce 1993 však Davídek nechtěl dát ultimate sbohem a rozhodl se, že založí vlastní tým. Hlavním zdrojem hráčů se v té době stali studenti, které Davídek oslovil přes svého bratra a pod tehdejším názvem Hurricanes absolvovali své první tréninky a turnaje, ač neměli žádné zázemí. Brzy se však tým rozšířil a po třech letech, v roce 1996, tým získal titul mistra ČR.

ROZPAD A NOVÁ NADĚJE

Ale jak se říká: „První vyhrání, z kapsy vyhání“. Ke konci devadesátých let se budějovická parta rozpadla a tým byl asi 3 roky bez jakékoliv aktivity. Až v roce 2003 se znovu našli studenti, především z Gymnázia Jírovcova, kteří tým postavili opět na nohy. Postupně se přidávali lidi z dalších škol a tým tak byl nějakou dobu složen ze starých pardálů a mladých gymnazistů. Jejich společná snaha vyvrcholila 3. místem v roce 2007.
Stará sestava 3SB - v dolní řadě jako 3. zleva klečí David Novák alias "Davídek"

DALŠÍ KRIZE, OMLAZOVÁNÍ A ZROD ŽENSKÉHO TÝMU

Ani tentokrát se tým nepodařilo udržet na horních pozicích. Pardálové začali zakládat své rodiny a tým se tak postupně omlazoval. I Davídek nakonec kariéru ukončil a od té doby se post kapitána týmu mnohokrát změnil. Další krize tým zastihla v letech 2011 - 2014, když část týmu přestala hrát úplně a další lidi se různě poztráceli do jiných týmů. I tak ale 3SB přečkali těžké chvíle, kdy tréninky navštěvovali 3 lidi a museli jsme se spojovat s plzeňským Atrucem, abychom společně odehráli ligovou soutěž (v roce 2014 náš OPEN hrál ve spojení s plzeňskými hráči pod názvem Pilsner Budvar). Nesmíme také opomenout velmi důležitý mezník pro 3SB, a to vznik samostatného ženského týmu v roce 2011, ke kterému se později přidaly i hráčky z Figurek Slonů (Říčany) a nějakou dobu tak vystupovaly pod názvem 3Figurky. Zatímco však budějovických hráček přibývalo, říčanské řady slábly, a tak se po roce 2014 změnil název prostě na 3SB.

NOVÁ ÉRA

Nejdůležitější narůst náš tým zaznamenal s příchodem středoškolské ligy. Kdysi dominantní gymnázium Jírovcova brzy převýšily týmy z dalších gymnázií, především z Biskupského a Česko-anglického gymnázia. Účastníci středoškolské ligy postupně začali navštěvovat tréninky a jezdit na turnaje. Ti nejlepší z nich se dokonce dostali do české juniorské reprezentace. Další důležitou součástí našeho růstu byla organizace frisbee turnaje pro skauty a vznik českobudějovické amatérské ligy ultimate frisbee (ČBALUF). Kvalitě našich výkonů také přispěly samostatné 3SB tréninky v Praze. Díky neúnavné práci několika našich stěžejních členů a s větší hráčskou základnou, potažmo s kvalitnějšími tréninky se náš tým rychle zlepšoval a brzy dorazily i úspěchy. Návrat na přední pozice na české scéně přišel v roce 2015 - nejprve naše holky vybojovaly stříbrnou medaili a konec venkovní sezóny jsme slavili společným zlatem z mixového mistrovství. Od té doby medailí pravidelně přibývá a v roce 2017 jsme se dokonce stali týmem s největším počtem registrovaných členů (54 členů).
Zlatá sestava z mixového mistrovství 2015
Výčet kapitánů v jednotlivých letech (open/women/mixed) 1993 – 2009 David Novák 2010 Lukáš Mareš 2011 Jiří Svatoš / Ráchel Tošnerová 2012 Lukáš Mareš / Ráchel Tošnerová 2013 Martin Holub / Ráchel Tošnerová 2014 Jiří Svatoš / Ráchel Tošnerová 2015 Martin Lipert / Ráchel Tošnerová 2016 Matěj Štětka / Ráchel Tošnerová 2017 Martin Lipert / Jana Šromová 2018 Pavel Pelikán / Jana Šromová 2019 Pavel Pelikán / Anna Dvořáková / Michal Marek Zdroje: http://www.frisbee.cz/online-vysledky.html http://www.frisbee.cz/clanky-o-pocatcich-3sb-s-davidkem.html https://drive.google.com/drive/folders/183HObzRWTA-217J6gndFw62YCJ_ljv7Q

3sbejvalý a 3sbejvalky