Nové pravidlo aneb tým diskutuje

Tým z nebe nespadl, kdo za ním ale stojí? Dnes se podíváme na interní diskuze, které v týmu probíhají.

Možná byste teď četli něco jiného, kdyby WFDF (Světová federace létajícího disku) neoznámila, že zavede nové pravidlo na světových hrách 2022 v Alabamě. Pravidlo zní, že polovinu bodů v kategorii mix budou pullovat ženy (pull je počáteční výhoz).

Diskuze v našem týmu byla bouřlivá, přečtěte si výběr nejlepších argumentů.  Jedná se o výměnu názorů zkušených členů týmu. Celá diskuze probíhala v našem týmovém chatu na sociální síti. Zde není poskytnuta souvislá, ale pouze nejzajímavější části.

Ve vášnivé diskuzi se rozdělily názory do dvou skupin, pro (povětšinou ženy) a proti (většinou muži). 

Téma rovnoprávnosti žen a mužů, popřípadě i hyperkorektnosti v těchto dnech velmi rezonuje společností, i když u nás poněkud méně než v západních zemích. Důležitým tématem byla nejen rovnoprávnost, ale i míra zásahu do hry. Co všechno lze ve hře nakazát? Můžeme hráčům přirazovat jejich role? Mají rozhodovat schopnosti? Nebo je převáží společenské trendy?

Hráč1: Je to zásah do hry/bodu jako takovýho. V rámci rovnosti se přiřazují herní činnosti konkrétním pohlavím, a to pro sport není prostě dobře … Může se dost reálně stát na našem mistrovství nebo obecně nižších turnajích, že rovnost půjde nahoru, ale kvalita hry dolů, respektive se rozevřou nůžky mezi kvalitou týmů daleko víc a to týmům s menší členskou základnou/kvalitou sebere další možnost se vyrovnat těm top týmům.

Pravidla nepřikazují a ani nezakazují kdo má pullovat, stejně jako neříkají kdo má chytit bod atd., a tak je to dobře

 Pull už je prostě součást bodu, součást stejná jako třeba dlouhá, mělo by to být v gesci týmu.

Pravidlo zasahuje do hry, ale oběma týmům. Setře se pak rozdíl? 

Hráč2: Když ale pullují na obou stranách holky, tak se to přece nijak na jednotlivým tymu nepodepíše.

Kluci obecně pullují dal. To ale neznamená, že líp. Pull má i jiný vlastnosti než vzdálenost, i když ta je hlavni. 

Pokud půlka pullu v zápase bude kratší, ale zároveň budou mít holky stejnou příležitost předvést na hřišti svoje skilly, zlepšovat se v nich, poměřit síly s protihráčkou a nechat na sebe zazoomovat kameru, povazujete to za nepoměr výhod a nevýhod nového pravidla?

Je logický, že pro kluky převažuje proti, když 1) si víc zapullujou, 2) potenciálně si zahrajou delší bod. A zároveň je logický, že pro holky převáží pro, když 1) si budou moct zapullovat, 2) pravidla budou spravedlivější s ohledem na rovnost příležitostí.

A co pro Vás? Převažují výhody, nebo nevýhody nového pravidla?

Ovšem pull už sám o sobě nahrává nerovnosti, protože kluci zkrátka od přírody dohodí dál. Co tedy vymyslet jiný způsob zahájení hry? Je to lepší než upravovat stávající pull tak, aby více nahrával rovnoprávnosti, ale zároveň s tím i nutně něco nakazovat?

Hráč1: V rámci rovnosti příležitostí je pro mě ok změna hráčů na 8 nebo 6, ať může být stejnej počet genderu. Je ok vymyslet jiný víc gender equity (pozn. redakce: spravedlivé pro pohlaví) zahájení bodu. Ale přiřazování nějaký konkrétní činnosti na hřišti nějakýmu genderu je mi prostě proti srsti a je fuk ve prospěch jakýho genderu to je, vytrácí se tím pointa sportu jako takovýho

Hráč2: A někdo by zase řekl, ze změnou počtu úplně změníš celej sport v mnoha ohledech.

Diskutovala se i taktická stránka. Pravidla omezují tým v možném taktizování.

Hráč3: Mně celkově přijdou ty gender pravidla zcestný, stejně tak jako i to s tím střídáním 4 holek nebo kluků. Podle mě to boří taktickou stránku, máš mnohem víc svázané ruce. Někdy se ti prostě hodí dát tam čtyři holky a jednou prostě čtyři kluky z mnoha důvodů. A pull nemusí házet jenom kluk, od přírody asi bude mít ten kluk postavu a sílu na to, aby to hodil dál než holka, ale ani o tom ty pully vždycky nejsou. Někdo hodí dál, někdo má delší airtime, někdo to dokáže líp umístit, někdy potřebuješ, aby ti jedno pohlaví běželo dělat hned tlak na jejich handlery, a tak prostě pulluje to druhé pohlaví. Ale s tímhle pravidlem máš těch možností méně. 

Vzpomenete si na bod, kdy kvůli taktické stránce pullovala holka?

Padly i názory k zavedení pravidla i na české lize:

Hráč1: Jako experimentální pravidlo na velkou akci, kde je jen mix, je to za mě ok a chápu to. Ale pro naší ligu tohle podle mě spíš nemá smysl, zejména z hlediska sportovního

Je to sport a tam má rozhodovat skill a ne jakej jsi gender

Hráč2: Tak to můžem rovnou zrušit open a women ale. A proste budou hrát jenom kluci, protože sou rychlejší a dál dohodí.

Ale jak říkám, já mám sebevědomí akorát a stejně nebudu pullovat, protože hra je momentálně nastavena tak, ze dává větší smysl, aby pulloval ten, kdo dohodí dál. (samozřejmě většinou kluk). 

Takže prostě mám radost, že mi pravidla dávaj tu možnost.

Novy pravidlo dava holkam novou (rovnou) prilezitost (nikoliv neco navic oproti klukum).

A to je neco, co by melo bejt v mixu brany jako dulezitej aspekt.

Napište nám, co si o novém pravidlu myslíte vy. Zavání nové pravidlo hyperkorektností? Nebo jen dává holkám šanci, ke které by se jinak nedostaly? Zasahuje do hry až příliš? Jak moc lze do hry kvůli rovnoprávnosti zasáhnout? Vymysleli byste nové zahájení bodu?

Příště se můžete těšit na rozhovor s Pavlem Pelikánem, který mimo jiné trénuje nováčky 3SB. Rozhovor vyjde 30. 6.

Napsaly Heny s Hermí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *