Syky disky nezradil!

Syky, sice už v 3SB nepůsobíš, ale my (alespoň někteří) si Tě pořád pamatujeme. Kdy a jak ses k nám vlastně přidal?

Někdy v roce 2006 jsme s partou lidí na třeboňském gymnáziu začali házet disky, založili tým ThREeBONes a objeli pár turnajů pro začátečníky a training campy. Tam jsme se dozvěděli, že lidé kolem frisbee jsou strašně fajn a že se vůbec nemusíme bát přijít na trénink k cizímu týmu. A tak jsme od července 2007 začali trénovat s 3SB.

Jaká tehdy v týmu vládla atmosféra, resp. jak na tu dobu vzpomínáš? A jestli to můžeš posoudit, co se podle Tebe v týmu nejvíc změnilo?

V té době, ostaně jako v podstatě celou dobu co jsem v 3SB hrál, byl problém s počtem lidí. Nepamatuju si, že by nás někdy jelo na turnaj víc než 10, což nám možná trošku bránilo v lepších výsledcích, ale na druhou stranu to všechny mladé v týmu neskutečně posouvalo kupředu, protože jsme vlastně byli na hřišti každý bod.

Pak si tedy s Ultimate skončil. Co bylo důvodem?

Někdy v roce 2014 jsem měl problémy s kolenem, takže jsem se rozhodl si dát od ultimate chvíli pauzu. Pár turnajů jsem pak ještě odehrál, ale už jsem se nikdy nedonutil vrátit se do plného tréninku, takže to moc nešlo.

A nadešla kariéra Discgolfu (DG). Věděl jsi předem, že se dáš na DG a nebo ses pro něj rozhodl až časem?

Právě v době, kdy jsem ultimate moc hrát nemohl, jsem vyzkoušel discgolf poprvé. Vůbec jsem nepřemýšlel, že bych se mu mohl věnovat naplno, ale časem jsem se do něj zamiloval natolik, že už s ním přestat nešlo.

Při slovu discgolf si představím informační tabulku u začátku „jamky“, gumové disky, cílové koše… Co bys jmenoval jako přednosti DG, které nejsou vidět na první a možná ani na druhý pohled?

Discgolf není pro většinu lidí primárně o sportovních výkonech, ale spíše o tom, že potkají nové lidi, nebo naopak úplně vypnou. Když nemám náladu se s někým bavit, tak prostě vezmu disky a hážu, což je pro mě nejlepší relax. Nejvíce na discgolfu miluju, že nikdy neexistuje jediný správný způsob, jak zahrát jamku. I když jí hrajete posté, tak dokážete vymyslet nový přístup – změní se vítr, vezmete jiný disk, jinak ho nakloníte a objevíte úplně nové možnosti.

S DG jde samozřejmě ruku v ruce hodně cestování. Do kterých měst/míst bys nám doporučil jet si zahrát DG?

Nevím, jestli nejsem zaujatý, ale pro mě jsou nejkrásnější hřiště na jihu. Jindřichův Hradec je sice poměrně krátké, ale o to techničtější lesní hřiště, kterých u nás moc není. V Budějovicích ve Stromovce je zase naopak hřiště s dlouhými jamkami. Dál například Cheb a Kadaň, kde jsou osmnáctijamková hřiště, o která se navíc místní kluby skvěle starají. Za malý discgolfový ráj bych označil areál v Sankt Thomas kousek od Lince nedaleko českých hranic.

Předpokládám, že vám, stejně jako nám, nyní začíná sezóna. Doporučil bys jak amatérům, tak pokročilým, na které turnaje by se měli vydat?

Téměř každý víkend se koná nějaký turnaj, jejichž seznam je na www.discgolf.cz. Všechny jednodenní turnaje jsou cílené primárně na začínající hráče, takže si stačí vybrat podle místa a data.

Je DG sport pouze jednotlivců nebo máte i nějaké týmy?

Primárně je to individuální sport, nicméně hráči ve městech se sdružují do klubů a společně pak pořádají turnaje, usnadní jim to získávání podpory od města na svojí činnost, nebo třeba úpravy hřiště.

Jak si mezi discgolfisty vede Česká republika? Zaznamenali sportovci naší země nějaký významný úspěch? A jakých úspěchů jsi dosáhl Ty osobně?

Na významný individuální úspěch zatím čekáme. V rámci Evropy ale v posledních letech patříme k nejrychleji rostoucím zemím, co se počtu hráčů týká, takže do budoucna zde potenciál rozhodně je.

Já sám se držím někde v top 30 mezi českými hráči, takže každý můj úspěch je spíše když vím, že hraju dobře, než nějaké zajímavé umístění.

Jaký je Tvůj největší zážitek z DG?

Asi setkání s hráči nejužší světové špičky, kteří každoročně přijíždějí na turnaj na Konopiště. Měl jsem i to štěstí, že jsem si mohl zahrát jedno sranda kolo na krátkém hřišti na Chodově s jedním z nejlepších a zároveň nejsympatičtějších hráčů – Nathanem Sextonem. Každé podobné setkání, nebo možnost hrát se skvělými hráči mě motivuje se jim přiblížit, abych si s nimi někdy mohl opravdu zahrát.

Chtěl bys na závěr svému bývalému Ultimate týmu 3SB něco popřát?

Rozhodně další úspěchy jak na české, tak i mezinárodní scéně. Ještě mnohem více přeji, ať vydrží dobré vztahy v týmu a ať přibývají noví mladí hráči do našeho krásného sportu.

Na závěr už jen dodám, že Syky se dokonce stal členem Výkonné rady ČALDu, kde zastupuje zájmy discgolfových hráčů. Mockrát děkujeme Sykymu za jeho odpovědi a i já mu za celé 3SB přeji, ať ho DG nepřestane bavit a třeba se to u něj na krku také blýskne nějakou medailí.

9. 4. 2018 napsal Lipi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *