Ultimate frisbee je týmový sport, beze psů

Ultimate frisbee je týmový sport s diskem, který se hraje nejčastěji venku, ale existuje i halová varianta. 

Kdo ho hraje?

Soupeří proti sobě týmy o sedmi hráčích ve venkovní verzi a o pěti hráčích ve verzi halové. Týmy jsou buď čistě ženské (kategorie women) či mužské (kategorie open), nebo smíšené (kategorie mixed). Právě mixed je naprostý unikát pro tento sport, na hřišti se zároveň vyskytují jak holky, tak kluci, konkrétně musí na hřišti být vždy 3 nebo 4 holky (resp. kluci). Hra je pak specifická, protože obě pohlaví se samozřejmě v mnohém liší. Jaký tým se lépe přizpůsobí jiným podmínkám, ten vyhrává.

Frisbee je vhodné spíše pro starší děti, nabíráme děti zhruba od 13 let.

Kde se hraje?

V létě se ultimate hraje na trávě, na fotbalovém hřišti. To, když se rozdělí podélně na dvě poloviny, vzniknou dvě frisbee hřiště. V zimě se hraje v hale a její rozměry většinou určují i velikost hřiště.

Česká liga se hraje po celé České republice, jezdíme na turnaje do Plzně, Bohumína či Brna. Ale některé se konají i tady u nás, v Budějovicích, nebo v blízkém Písku. Občas se podíváme ale i za hranice, byli jsme třeba v Amsterdamu, Londýně, Varšavě nebo italském Caorle.

Jak se hraje?

Na koncích hřiště jsou vyznačeny zóny, týmy začínají ve své vlastní zóně. Jeden tým útočí, ten začíná v zóně A, druhý brání, začíná v zóně B. Bránící tým vyhodí disk  co nejdále od své zóny B, ale do hřiště (tomuto hodu se říká pull). Při výhozu vybíhají útočící hráči z protilehlé zóny A, kteří se snaží disk přihrávkami dopravit do zóny B. S diskem v ruce se nesmí chodit. Obránci se snaží útočníkům zabránit v přihrávání a ve snaze dostat disk do zóny B. Pokud se jim to povede a disk ubrání, což se může stát například tak, že ho obránce chytí či útočník naopak nechytí, týmy si mění role a z útočníků se stávají obránci, z obránců útočnící, kteří chtějí disk dopravit do zóny B. Chycením disku v zóně soupeře si tým připisuje bod.

 

Jak dlouho se hraje?

Zápasy mají časový limit, který se liší turnaj od turnaje, venku to ale bývá kolem hodiny. Zápas končí buď po vypršení času, nebo po dosažení skóre 15 bodů. Zápas, který má mít šedesát minut, tedy může skončit i v 55. minutě za stavu 15:13.

 

Kromě mixu má ultimate frisbee i další unikáty, ale o těch se něco dozvíte zase až příští týden.

 

Autor: Heny

Foto: Kateřina Vyhnalová, Josef Arnošt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *