Konec venkovní sezóny aneb EUCF Caorle

Po dvou letech se finálový turnaj Evropské ligy (EUCF) vrátil do italského Caorle, kam jely bojovat i čtyři české týmy. V kategorii mixed přijeli bojovat brněnští LeftOvers, z EUCR-E v Trnavě pak postoupili v kategorii women českobudějovické 3SB a pražský tým YellowFUJever a v open pražský tým FUJ ve spojení s kluky z 3SB.

OPEN

Pražští FUJ přijeli na letiště v Caorle, kde se celý turnaj odehrál, porvat se o čtvrtfinále a dostat se tak mezi nejlepších 8 týmu v Evropě. První zápas turnaje proti ruským Rampage skončil poměrně jasným vítězstvím Čechů 15:6. Na vítěznou vlnu navázali FUJ i v dalším zápase a porazili tak švýcarské Crazy Dogs 15:8. Poslední páteční zápas odehráli i před očima televizních fanoušků proti týmu MUC. Mnichovským se podařilo zvítězit v prvním poločase 8:4. Obrana pražského týmu však dokázala hodit první půli za hlavu a vybojovala vedení 12:10. Zápas však dospěl do UP, ve kterém, přestože šli Fujové na útok, si dokázali MUC urvat vítězství a tím i první místo ve skupině D.

„Věřil jsem, že po našem klání s MUC minulý rok a letos v Mnichově, tu skupinu vyhrajeme a mohli bychom mít hratelné osmifinále i čtvrtfinále. Nicméně skupinu jsme nevyhráli a osud nás zavál jinam,“ okomentoval páteční zápasy jeden z kapitánů David Novák.

Tadeáš Vávra (21) a David Novák v zápase proti Crazy Dogs

V sobotu ráno přišel zápas, který měl rozhodnout o úspěchu či neúspěchu, zápas proti loňskému bronzovému týmu z EUCF a belgickým šampiónům Mooncatchers. Byl to právě belgický tým, který dokázal donést první break, avšak český tým dokázal zůstat v klidu a třemi breaky v řadě se dostat do vedení 6:4, které dokázal tým z Bruselu ještě dorovnat na 6:6. Od tohoto stavu to však už byli právě Mooncatchers, kdo tahal za kratší konec provazu a pražskému FUJ se tak podařilo to, oč se už několik let snaží, tedy zahrát si čtvrtfinále.

„Od konce první půle jsme podle mě byli lepší. Měli jsme větší tlak na obraně a útok začal fungovat výborně. Zápas jsme měli docela pod kontrolou, takže zbývalo jenom zůstat v klidu, neudělat nějakou zásadní chybu a nenechat soupeře „čuchnout“, což se nakonec podařilo!“ poznamenal další z kapitánů Martin Prach.

Vojtěch Prušák (23) a Matěj Štětka (15) v zápase proti Crazy Dogs

Čtvrtfinálový zápas měl poměrně jasného favorita. Tým CUSB La Fotta patří v posledních letech k pravidelným medailistům, a i letos byla považována na jednoho z hlavních favoritů celého turnaje. Na obou stranách však bylo mnoho hráčů, kteří si pamatují zápas v roce 2017, kdy právě v Caorle dokázali FUJ tým z Bologni porazit a o totéž se chtěli pokusit i letos. La Fotta od začátku hrála svůj standard a bezchybně donášela své útoky, zatímco útok českého týmu několik chyb udělal a ty byly potrestány. Přestože FUJ měli, díky skautingu jednoho z kapitánů Pavla Pelikána na trénincích v Bologni, přečtené útočné taktiky soupeře, nedokázali si vynutit za celý zápas jediný turnover, což o výsledku zápasu rozhodlo. CUS Bologna tak zvítězila 15:10 a později, po jasném vítězství proti Clapham Ultimate ve finále 15:7, ovládla i celý turnaj.

V posledním sobotním zápase se rozhodovalo, zda bude pražský tým hrát o celkové páté nebo sedmé místo. Na obou týmech byla po dvou hracích dnech vidět únava a zápas tak rozhodovaly zbytky sil a větší touha po vítězství. Skotský tým Alba, který prohrál čtvrtfinále s ruským Real Five v ne příliš spiritovém zápase, nedokázal sebrat tolik sil, aby čelil obraně FUJ, která tak od začátku dokázala vynucovat a proměňovat turnovery v breaky.

„Bylo od prvního výhozu vidět, že jsme to my, kdo ten zápas chce víc vyhrát. Útok soupeře hledal nejjednodušší způsoby, jak donést body, což naší běhavé obraně nedělalo problém trestat, zatímco náš útok v klidu a pohodě donášel své útoky,“ popsal předposlední zápas turnaje jeden z hráčů FUJ.

Martin Lipert ve čtvrtfinále proti CUSB La Fotta

Po sobotní večerní nahé míli do moře a malé oslavičce dosavadního úspěchu nastoupili hráči v neděli ráno do posledního zápasu letošního ročníku Evropské ligy proti týmu Bad Skid. Tým z německého regionu Heilbronn, který stejně jako CUSB La Fotta nebo Clapham ultimate patří dlouhodobě k nejúspěšnějším evropským týmům, nedokázal letos postoupit do semifinále a musel se tak smířit „pouze“ se zápasem o páté místo. Ačkoliv do zápasu šli FUJ s větším nasazením a touhou po výhře, nedokázali bránit dobře hrající útok Bad Skidů, kteří naopak potrestali několik málo chyb českého útoku. Devítinásobný německý šampión tak dokázal porazit tým hrající ve speciálních dresech s lvem na prsou, za které bychom chtěli poděkovat Klára Lipertová photography a Obklady Vilímek.

Dobrý pocit měl z turnaje i třetí kapitán Pavel Pelikán: „Celkový dojem z EUCF je velmi pozitivní. Jediný slabší moment jsme si vybrali v prvním poločase proti MUC, zbylé zápasy jsme hráli jistě. Šesté místo je krásným výsledkem a zadostiučiněním pro starší hráče týmu, kteří o umístění v top 8 bojovali roky. Nicméně víme, že špička evropského ultimate je stále daleko, a tak jsme odhodlaní do další práce.“

Spirit: 10.86
FUJ – Rampage 15:6
FUJ – Crazy Dogs 15:8
FUJ – MUC 14:15
FUJ – Mooncatchers 15:12
FUJ – CUSB 10:15
FUJ – Alba 15:11
FUJ – Bad Skid 12:15

Nahoře zleva: Jiří Svatoš, Tomáš Němeček, Matěj Krejčiřík, Matěj Knopp, Matěj Štětka, Pavel Pelikán, Kryštof Holeček, Filip Kupka, Vojtěch Sládek Uprostřed zleva: Cyril Šimon, Martin Prach, Vojtěch Palouš, Vojtěch Prušák, Ondřej Votruba, Martin Lipert, Ondřej Rýdlo Dole zleva: Michal Marek, František Holub, Jáchym Hrušák, David Novák, Matěj Vilímek, Tadeáš Vávra, Matyáš Doubek

napsal Vilma

WOMEN

První zápas proti Gentle ladies byl zpočátku velmi vyrovnaný, pak ale zakročila naše obrana, která pár bodů donesla a zajistila tak první výhru celého turnaje.

Další zápas s loňskými vicemistryněmi Iceni byl pro nás o něco náročnější, přesto jsme se až téměř do konce tahaly o každý bod, zápas nakonec bohužel skončil 15:12. Nicméně i jen vědomí, že to půjde, pro nás bylo obrovskou výhrou.

Tereza Burešová

Poslední páteční zápas nás čekal s Heidelbärchen, nováčci na poli Evropské ligy, přesto před námi porazily oba loňské finalisty, Iceni i CUSB. Do zápasu jsme šly s respektem, ale i velkým odhodláním a nakonec jsme vyhrály 15:11. Nutno ještě vypíchnout náš Callahan, který je zachycený i na streamu.

Sobotní ráno s Cosmic girls pro nás bylo velikou výzvou, chybělo jen málo, nakonec jsme však skončily s prohrou 15:13.

Eliška Zikešová v zápase proti CUSB Shout

Pak přišel nejdůležitější zápas celé akce. Utkání s CUSB Shout nabízelo výherci volný průchod do semifinále, v opačném případě sestup na spodní příčky. Tahaly jsme se o každý bod a držely jsme krok až do konce. Útočná lajna bohužel jeden bod nedonesla a už jsme si ho nedokázaly vzít zpátky. Po stavu 13:13, kdy vše vypadalo velmi nadějně jsme se už nevzchopily a zápas o placku jsme s budoucími mistryněmi prohrály 15:13.

Úplně vyčerpané jsme pak dohrály domácký zápas proti YellowFUJever, který se nesl ve velice unaveném duchu, naštěstí pro nás skončil výhrou.

Nedělní ráno o 9. místo už máme nacvičené, přesto to nebyl jednoduchý boj. Zápas s Brilliance byl velmi vyčerpávající a i přes malý počet ruských hráček se naší zónou nenechaly unavit. Ke konci jsme však zúčtovaly zkušenosti z předchozích dvou let a 9. místo urvaly.

Anna Dvořáková v zápase proti Cosmic Girls

Celý turnaj pro nás byl velkou zkušeností a i když po 3 letech na 9. příčce to vypadá, že jsme se nikam neposunuly, stačí se podívat na vyrovnaná skóre každého letošního zápasu a je jasné, že přecejen míříme vzhůru. A kdo ví, třeba to už příště konečně cinkne!

Spirit: 9.57
3SB – Gentle ladies 15:10
3SB – Iceni 12:15
3SB – Heidelbärchen 15:11
3SB – Cosmic Girls 13:15
3SB – CUSB Shout 13:15
3SB – YellowFUJever 13:12
3SB – Brilliance 14:12

Nahoře zleva: Sofie Schwarzová, Denisa Havlová, Marie Volková, Lenka Krausová, Aneta Vejdová, Sarah Tošnerová, Helena Jindrová, Lucie Österreicherová, Anna Zvěřinová, Adéla Dobiášová Dole zleva: Ráchel Tošnerová, Tereza Burešová, Jana Šromová, Kristýna Tlustá, Anna Dvořáková, Eliška Zikešová, Malvína Voclová, Tereza Havelcová, Tereza Tichá

 

napsala Vájo

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *