Tým z nebe nespadl, kdo za ním ale stojí?

Představili jste si někdy, kolik lidí stojí třeba za takovým Dynamem? Kolik fyzioterapeutů, masérů a trenérů jeho vedení zaměstnává? A to ještě ani nemluvím o lidech, kteří vlastně nemají s fotbalem nic společného – manažery, ředitele, jejich zástupce a další a další funkce. Kolik přesně to je, já nevím. Za to Vám ale dovolím nakouknou za oponu menšího „Dynama“, ale o tolik zajímavějšího malého světa 3SB. A tady je to zajímavější z velmi obyčejného důvodu, tady ten, kdo dělá něco pro tým, zároveň hraje! Jak se to dá stihnout? A co vlastně člověk může pro tým dělat? Tak na to Vám odpoví náš nový seriál Tým z nebe nespadl, kdo za ním ale stojí?

No a jak jinak začít než od začátku. Jak a kdy to začalo? Důležitá osobnost našeho týmu David Novák alias Davídek hrál při studiu v Praze za PD (pražští ďáblové) a po návratu na podzim roku 1993 se Davídek rozhodl založit frisbee klub i u nás, v Budějovicích. Vedla ho k tomu jednak touha mít frisbee tým i v Budějovicích, jednak chtěl dělat věci trochu jinak než v PD. Takže se svým kamarádem Pavlem Korčákem založili dnešní 3SB. Oslovili spolužáky Davídkova bráchy, začali vytvářet tým a přijali název Hurricanes, který vlastně neměl žádné odůvodnění, prostě byl. 

Začátky byly podle Davídka úsměvné, pobíhali po parku s diskem, bez zázemí, ale s nadšením. Nabrali 30 lidí a postupně se vypracovávali výš a výš, což vyvrcholilo v roce 1996 titulem mistrů republiky. Jak se v té době ale hrálo? Frisbee bylo v plenkách, ale rivalové tu byli. Největším z nich byl podle Davídka tým Prague Lions (pražští lvi). Tehdy to bylo tak, že kdo nedělal chyby, vyhrával, protože taktiky prakticky neexistovaly. Taky existovala jen jedna kategorie open (čili mužská), do které byly nasazovány i holky. Dokážete si ale představit, že to nebylo zrovna jednoduché. Proto se dnes hraje už ve třech kategoriích, zmiňovaných open, women (ženy) a mix, kde hrají muži i ženy dohromady. 

O 3SB panuje mýtus dlouhé tradice, jenže to tak úplně není, pravdou totiž je, že se na konci devadesátých let rozešla původní parta a tým nebyl roky aktivní. V roce 2003 se to ale všechno změnilo. Tým začal znovu fungovat. Když už se měnilo všechno, tak i jméno, hráli tehdy pod názvem Kýbl hoven, naštěstí jen krátce a i v této krátké době se to zkracovalo na KH. Hráče nabírali nejčastěji z budějovických gymnázií, na začátku z Gymnázia Jírovcova. Přicházeli tak stále noví a noví lidé, ale jelikož odcházeli studovat do Prahy, často přestávali hrát.

Ale i přes to všechno jsme přežili. Dneska už je to všechno trochu jinak. Naše základna je v dnešní době dost velká, takže o zániku už doufám v budoucnosti nepadne ani zmínka, studenti sice do Prahy stále odchází, ale u frisbee zůstávají. 

Další článek vyjde 30. 4., tak se nezapomeňte kouknout na náš web, jestli se ale nemůžete dočkat, tak zatím můžete sledovat naše sociální sítě, Instagram nebo Facebook. Na našem mixovém instagramu @3sb_ultimate bude v pátek kvíz, takže si můžete ověřit, jestli jste článek četli poctivě. Tak za dva měsíce na počtenou!

 

Zdroje: Frisbee: články. Frisbee.cz [online]. 1. 1. 2014, 2011, 3. 11. 2011 [cit. 2021-02-19]. Dostupné z: http://www.frisbee.cz/clanky-o-pocatcich-3sb-s-davidkem.html

napsala Hermína Ottová

 • Lipi 1.3.2021 at 8:24

  Já vás hrozně zdravím!

  Nevím, jestli jsem udělal chybu já, když jsem psal historii nebo Herminátor, když psala článek, ale trošku se nám rozchází to jméno praotce 3SB.
  Tak možná ověřte, jestli je to David Novák nebo David Novotný a upravte to.

  Mimochodem ty počty pracovníků Dynama v zázemí by mě dost zajímali.

  Těším se na pokračování,
  Lipi

  • Vajo 1.3.2021 at 10:57

   Zdar!
   Máš pravdu, je to Novák. Korektor si toho sice všimnul, ale nahrál se chybně neopravený článek. Už je to ale napravené.
   Bohužel, jak se píše v článku, autorka čtenářům počty lidí v Dynamu není schopna sdělit :/ ale nějaké pokračování určitě bude.
   Zdravíme do Žďáru!
   Heny

   • Lipi 22.3.2021 at 6:13

    Víš, že si můžeš vytvořit svůj adminský účet a nepsat za Vájo? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *