Uvažujete o studiu v cizině? Nechte se inspirovat od JJe!

Martine, úplně první otázka. Nikdo z nás už Ti neřekne jinak než JayJay, jak a kdy tato přezdívka vůbec vznikla?

Přezdívka JayJay vznikla ještě když jsem hrál basket. Většina spoluhráčů měla příjmení/jméno, které šlo snadno zkomolit na nějakou dvouhlasou přezdívku. S Martinem ani Holubem se to nikomu nepodařilo, a tak na mne ušili JJ. Já jsem protestoval, a proto se to chytlo.

Po gymplu jsi byl jedním z těch, co mohli pokračovat v podstatě v kterémkoliv oboru, nakonec jsi nastoupil na strojárnu na VUT v Brně. Proč právě tento obor? A proč bys našim čtenářům doporučil právě tuto školu?  

Strojárnu jsem si vybral vylučovací metodou. Co se mi na ní zamlouvalo bylo to, že během studia se jeden zaobírá látkou, která má většinou nějakou snadno uchopitelnou fyzickou podstatu (např. fluidní mechanika, přestože je matematicky dost náročná, denně s ní přijdeme do styku, doslova, na kole, v autě nebo ve sprše). Alternativa byla např. medicína, ale kariéra doktora mi tehdy přišla nevděčná. Informatiku jsem dělat nechtěl, protože jsem si myslel, že bych vrostl do židle.

Nemám žádné pořádné porovnaní pro to, abych mohl školu doporučit. Podle mne je to stejně dobrá technika jako ČVUT, výhodou je, že Brno je super město. Velká koncentrace studentů, široký výběr univerzit, rostoucí start-upová scéna a úplně v pohodě se dostanete všude na kole (ale asi ne na fixce, kopců je v Brně dost). Nakonec si nemyslím, že na volbě školy nebo oboru tolik záleží. Čtenářům, studentům, mohu doporučit jen zkoušet různé věci a obory, jít do toho naplno a včas zařadit zpátečku, když je to slepá ulička.

No a po bakaláři (když tak opravjsi udělal veliké rozhodnutí a nastoupil jsi na magisterské studium do Švýcarska. Do kterého města? A v čem je největší rozdíl mezi bydlením v Čechách a v zemi bankovnictví? 

Ano, ve třeťáku na bakaláři jsem se přihlásil na ETH, kam jsem se dostal. Už asi rok a půl tedy bydlím v Zürichu. Drobných rozdílů mezi životem v ČR a zde je spousta, ale výrazných naopak velmi málo. Ten největší asi je, že město má ve svém srdci jezero. V pohledu na velkou vodní plochu je prostě něco uklidňujícího.  

Je známože ceny ve Švýcarsku nejsou příliš srovnatelné s cenami v ČR. Vystačíš se stipendiem nebo sis našel nějakou prácipřípbrigádu? 

Stipendium nemám. Krom prospěchového stipendia na VUT jsem v ČR ještě měl jedno stipendium z GE Foundation. Celková částka, kterou jsem dostal a uspořil mi tu pokryla cca první 4 měsíce. Asi od třetího měsíce ve Švýcarsku jsem pracoval na univerzitě, čímž jsem pokryl veškeré dosavadní studijní a životní náklady.  

Jsou Švýcaři v něčem výrazně odlišní od Čechů? 

Jsou slušnější, odtažitější a práce je pro ne důležitější. Milují sýr a hory. 

Na gymplu jsi mluvil skvěle anglicky a francouzskyVystačíš si s těmito jazyky nebo jsi musel svou jazykovou výbavu rozšířit? 

Anglicky si vystačím bohatě, francouzštinu jsem prozatím odložil do šuplíku a velmi pomalu piluji Němčinu. Respektive švýcarskou němčinu, protože ta je od klasické němčiny docela odlišná. Postupem času jsem si ale ten jazyk celkem oblíbil.  

Konečně se přesuneme ke školeJak se jmenuje škola, na které právě studuješ? 

Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zürich = Swiss Federal Institute of Technology in Zürich. 

Kdysi jsem na Tvém blogu četl, v čem je Tvá škola výjimečnáShrnul bys prosím čtenářům, v čem se liší od modelu vysokých školna které jsme zvyklí v ČR? 

Wow, nemohl by ses na to zeptat někoho jiného? Já o tom skutečně moc nevím. Zkusím ale nějak dát dohromady to, co si myslím, že vím, na základě toho, co jsem tu a v ČR viděl. Ve CH existují tří základní typy vysokých škol: Fachhochschulen (nebo Hochschulen für Angewandte Wissenschaften), Universitäten a dvě ETH (více info zde: berufsberatung.ch/dyn/show/3926). Ty první dvě jsou podle mě docela snadno přirovnatelné k naším technikám (e.g. VUT nebo ČVUT) a univerzitám (e.g. MUNI nebo CUNI). ETH  (ETH Zurich a EPFL Lausanne) jsou primárně zaměřené na výzkum. Zda je to dobré rozdělení, to nemohu soudit. Přijde mi ale, že to vylepšuje fokus jednotlivých institucí. Buď děláš primárně výzkum, anebo připravuješ absolventy do praxe. U nás se školy, a ty technické zejména, zaměřuji na to druhé. Může se pak stát, že výzkum nenajde místo. 

Pokud jsem to dobře pochopiljednou z hlavních náplní studia jsou studentské semestrální projektyJakého nejzajímavějšího projektu ses účastnil? 

Projektů je tu mnoho, i jakožto součást běžného studia, to jest za kredity.  Většinou jsou to projekty na volitelné bázi. Student si může zvolit alternativu, třeba proto, že projekty jsou většinou časově náročnější. Pokud bych měl nějaký projekt vyzdvihnout, tak to bude Fokus Projekt na Bakaláři na MechEng (tedy projekt, kterého jsem se osobně neúčastnil). V pátém a šestém semestru týmy studentů řeší otevřený design and development problém, za podpory profesorů a případně lidí z průmyslu. Výsledkem je prototyp produktu, který je představen na podiu před publikem. Celé je to docela show a studenti do projektu investují skutečně hodně času. Tady je přehled projektů z tohoto roku  a Roll-out, tedy jejich představení (každý projekt tam má své video). Něco takového na českých technických školách by bylo super (nevím do jaké míry to kde už existuje). 

Další odlišnost je, že nějaký mini-projekt je součást prakticky jakéhokoliv předmětu. To je činní zábavnějšími a částečně náročnějšími. Co se týče větších projektů, kterých jsem se účastnil, tak jen krátce. ETH Week byl týdenní kurs orientovaný okolo Design Thinking a environmentální problematiky, fantasticky zorganizované, mimo běžný semestr. Při svém semestrálním projektu jsem pracoval v Biofabrication and Tissue Enginenring Lab se systémem pro 3D tisk objektů z hydrogelů. Polymerních materiálů s vysokým podílem vody, které jsou schopné držet tvar a poskytnout podmínky pro život a množení nejen lidských buněk. Osobně jsem profitoval jak z technické práce na projektu jako takové, tak z toho, že jsem byl na denní bázi součástí labu. 

Mimo to jsem více než rok pracoval v neurovědě na vývoji kódu pro analýzu snímků z dvou-fotonové mikroskopie. Nejen, že jsem získal dovednosti ve vývoji softwaru, ale také jsem si oblíbil neurovědu jako takovou. Je to nesmírně zajímavý obor s mnoha otevřenými otázkami, které mají velký potenciál dopadu na společnost (např.. AI nebo neurodegenerativní onemocnění). 

Tady chci vypíchnout, že student v ČR se může během svého studia velmi snadno zapojit do stejného množství projektu jakožto student na ETH. Většinou stačí jen napsat email. Sám jsem v ČR během bakaláře pracoval ve dvou labech. Výrok „máme málo projektů“ je spíše alibismus. 

Vždycky jsi patřil k těm šťastnějším a hlavně pracovitějšímkteří měli výborný prospěchDaří se Ti držet tuto laťku pořád tak vysoko? 

Prospěch mám asi nadprůměrný, ale rozhodně ne výrazně. Tady se o známkách moc nemluví a také není snadné porovnávat, protože každý student má odlišnou skladbu předmětů, a tedy odlišné priority a časové dispozice.   

Jestli se nemýlím a nic se nezvrtnebude z Tebe po tomto semestru inženýrš nějaký plán co dál?  

Není to tak. V současnosti pracuji jako praktikant ve firme v Zürichu, kde dělám bioinformatiku. Zde budu ještě skoro půl roku a pouze poté začnu pracovat na master projektu, což mi pak zabere ještě více než další půl rok. Jaký bude můj další krok je docela otevřené. Rad bych se pustil do PhD, ale zda tomu tak skutečně bude se vyjasní až po tom, co dokončím inženýrské studium a srovnám si priority a cíle. Ať už doktorát, anebo první pracovní pozice, nejspíše to bude v zahraničí, tedy ne v ČR. Na Švýcarsko se ale speciálně neváži. 

3SB MIX 2011

Co Tvůj volný časZaměstnává Tě škola naplno nebo Ti zbývá i čas na átelépřípadně nějaký vztah? 

Snažím se studiem nebo prací zaplnit veškerý svůj čas. Mne práce prostě baví a nedokážu si představit lepší způsob, jak trávit svůj čas. Samozřejmě občas ztratím motivaci nebo se nemůžu pořádně soustředit. Pak jdu plavat, do tělocvičny a trávím čas s přáteli. Pro vztah v současnosti otevřený nejsem. 

š nějaké nové hobby, které si dříve neměl? 

Dobra otázka. Začal jsem bloggovat (martinholub.com), a v poslední době se snažím psát příspěvky technického charakteru. Po večerech většinou programuji (v poslední době Reinforcement Learning – zde jde o to vytrénovat „agenta“, který se naučí vyřešit nějaký problém na základě nasbíraných zkušeností. To je základ umělé inteligence, a v prosté formě překvapivě jednoduché na implementaci). Taky jsem si chtěl postavit 3D tiskárnu, a to na měkké materiály, např. na potraviny 🙂. Ještě jsem si na to ale čas neudělal. Snad v nadcházejících měsících 🙂 

Nakrátko zpět k 3SB. Letos slavíme 25 let od začátků Ultimate Frisbee v Českých BudějovicíchChtěl bys svému týmukterý jsi také nějaký čas vedlněco popřát? 

Ano, dalších 25 úspěšných a zábavných let. Ať je Frisbee pro hráče současně výzva a zábava a ať to lítá! Já osobně klubu vděčím za skvělé přátele a spousta zážitků na hřišti i mimo něj, takže tímto mu za ně děkuji. 

na závěr Tvá oblíbená otázka. Co právě čtešípadně četl jsi v poslední době něco hodně zajímavého? 

Deep Learning – v podstatě učebnice. Velmi dobře napsaná a čtivá, rozdělená do částí, takže je přístupná pro čtenáře s rozlišnou vstupní znalostí oboru. 

Prisoners of Geography – Zde autor popisuje, jak jsou osudy zemí určovány jejich geografickou polohou a reliéfem. 

Obě knihy jsem dočetl mohu doporučit. 

Martine, mockrát děkuji za Tvůj čas strávený nad tímto rozhovorem a za celé 3SB Ti přeji, ať Tě práce pořád baví a ať na své škole úspěšně dostuduješ. A až se ocitneš v ČB a nebudeš mít co dělat, moc rádi Tě uvidíme na tréninku! 

Pro zájemce o čtení JJova blogu přidávám odkaz – www.martinholub.com